Kamuoyuna Duyuru

Kamuoyuna Duyuru

Kamuoyuna Duyuru

Çok değerli Karsıyaka ve Karşıyaka Spor Kulübü sevenleri,

Türkiye'nin tarihini dolu dolu yaşamış, nice iyi ve kötü günleri görmüş büyük camiamız, her zaman karakter ve vizyon sahibi kimliği ile gelişmiş ve öne çıkmıştır. Karakterli duruşumuz ve vizyonumuz olmasının temel direği; Karşıyaka camiası olarak, doğru karakter ve vizyonlu kişilerden oluşan bireyler topluluğu olmamızdır. Bu doğal kişilik kriterlerimize uymayan her birey camiamızın doğal elemesine takılarak olumsuz gelişim ve yanlışlarıyla kendiliğinden elenip gitmektedir. Bu böyle gelmiş ve böyle gidecektir. Bahsetmiş olduğumuz bu doğal elenme kriteri maalesef 4 ay önce Sayın Turgay Büyükkarcı için gerçekleşmiş olup görevinin gereklerini yerine getirememiştir. Büyükkarcı, Sayın başkanımız Mutlu Altuğ tarafından, yönetim kurulumuzla birlikte, genel kurulumuzun kendisine sunduğu yetkisini kullanarak göreve getirilmiştir. Çünkü Başkanımız bu kadroları kurarak kulübümüzü yönetmekle mükelleftir. Tabii ki bir görev vermek isterken rica etmesi kadar doğal bir davranış olamaz. Çünkü kendisi Karşıyaka'nın kulübü, Karşıyaka Spor Kulübü’nün başkanıdır ve centilmen olmalıdır.

Talihsiz açıklama sahibine, "Başkan, namus sözü verdi. İşime karışmayacaktı." derken, yaptığı açıklama ile başkanımız ve yönetim kurulumuzun denetleme yaparak icraatının değerlendirilmesinin yapıldığını anlatarak, bu yönde kendisi dışında herkesin kulübümüzde görevini yerine getirdiğini net olarak anlattığı için teşekkür ederiz. Değerli camiamız net olarak bilmelidir ki, kulübümüzü 1 Mayıs 2016 tarihli genel kurulumuzda oybirliği ile kabul edilen tüzüğü ile yönetmekteyiz. Söz konusu tüzüğümüzün mali hükümlerinin 58. Maddesi kulübün mali işlerinin nasıl yürütüleceğini emredici bir hüküm olarak net bir biçimde ortaya koymaktadır. Sayın Turgay Büyükkarcı'nın tasarruflarına karışılmamalı şartına Sayın Başkanımız Mutlu Altuğ ve Yönetim Kurulumuz namusuna sadık olduğu kadar uymuş ve karışmamıştır. Başkanımız ve Yönetim Kurulumuz yine namus ve şereflerini ortaya koyarak sahip çıktıkları kulübümüzü tüzüklere uyarak denetlemiş ve belgeli, ispatlı yanlışlıkları uyarmış ve de gereğini yapmışlardır. Talihsiz açıklamasında Turgay Büyükkarcı kendisine yapılan denetlemeyi anladığımız kadarı ile hazmedememiş ve demagoji yolunu seçmiştir. Kendisine tasarruflarında karışılmamıştır. Ancak bu denetime ve yapılan harcamalarla ilgili genel kurulca kabul edilmiş kurallara riayet etmeme istisnası anlamına gelmez.

Ayrıca 28. Madde ile saymana bu konularda geniş derecede sorumluluk yüklenmiştir.

Kulübümüz tüzüğünde net olarak belirtildiği gibi Sayın Büyükkarcı denetlenmiş olup aşağıdaki yönetimsel hata ve ısrarları sonucu olumsuz şartların oluşmasına neden olmuştur. Camiamıza bütün bu olumsuzlukları objektif olarak aşağıdaki maddelerde açıklıyor ve kulübümüzün haklılığını sizlere bir kere daha sunuyoruz.

          Sayın Büyükkarcı, Karşıyaka Spor Kulübü başkanına, “Namus, şeref sözü verdi, tutmadı.” gibi ithamlarla alenen hakaret etmekte, bu şubenin en eski başkanlıklarını, kuruculuklarını yapmış, ömrünü KSK sevdasıyla geçirmiş Sayın Ateş Özerk’e sarhoş sıfatını takmıştır. Kendisini telefonla arayarak ağza alınmayacak hakaretler etmiştir. (Yasal olarak suç teşkil etmektedir)

          Sezon başında kendisine kurulan takım ve teknik kadro ile ilgili tavsiye ve uyarılar yapılmış, yönetimimizin de yapılan transferler hakkında bilgilendirilmediği, fikrinin alınmadığı söylenmiştir. Hatta basında bile bu olaylar defalarca gündeme gelmiştir.

          Yunanistan’da oynadığı dönemde yasaklı madde kullanıp doping testinde pozitif çıkarak ceza alan Kevin Dillard $160.000 bedelle, bu olay yönetimimiz tarafında araştırılıp Sayın Büyükkarcı’ya gerekli uyarılar yapılmasına rağmen transfer edilmiştir. Sözleşmesine de “Bir daha yaparsan, seni göndeririz.” gibi profesyonellik ile bağdaşmayan bir madde eklenmiştir. Bu oyuncuya $48.000 maaş ödemesi, $36.000 fesih ödemesi yapıldığı, $16.000 menajerlik ücreti borçlanıldığı kulüp hesaplarında kayıtlıdır. Kulübe açtığı zarar $100.000’dır. (Bunların kulüp kayıtlarında, isteyenin görebileceği resmi kayıtlar olduğunu belirtmek isteriz.) Ayrıca takıma adapte etmeye çalıştığımız genç, pırıl pırıl oyuncularımızı Sayın Büyükkarcı’nın iddia ettiği gibi acaba bu tip tecrübeli oyuncularla mı geliştirecektik, o da ayrıca bir merak konusudur.

          KSK Basketbol Şubesi’nde başına buyruk davranma alışkanlığının bir sonucu olarak sezon başında Josh Boone transfer edilmiş, $20.000 maaş, $30.000 çıkış ve $20.000 menajerlik ödemesi olarak toplam $70.000 ödeme sokağa atılmıştır. Bu oyuncu alınmadan önce omzunun sakat olduğu ve basketbol oynamasının uygun olmadığı biliniyordu. Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. Emin Taşkıran’dan yazılı ve sözlü teyit alınabilir.

          Sayın Büyükkarcı, hocalarla görüşmeler sırasında kulüp başkanı ve yönetimin önermeye çalıştığı teknik adamları, “Görüşme sırasında bacak bacak üstüne attı.” diyerek reddeden bir tutum ve tüm uyarılara rağmen KSK yönetimini umursamaz bir tavır sergilemiştir.

          Bu sezon oynayan bazı oyuncuların henüz takıma geldiklerinde, uygun olmadıkları konusunda uyarılar yapılmış olmasına rağmen hiçbir önlem alınmamıştır.

          Yabancı oyuncuların menajerlik ücretleri sezon başında ödenmesi gerekirken ödenmemiştir.

          Dillard’ın gönderilmesinden sonra KSK tarihinde ilk kez bir oyuncuya (Mike Green) ₺90.000 bonservis bedeli ödenerek alınmıştır.

          Yukarıda belirtilen konulardan açık ve net bir şekilde anlaşılacağı üzere Sayın Turgay Büyükkarcı’ya takım kurulma aşamasında kesinlikle yönetimimiz tarafından bir müdahale olmadığı gibi, kendisine kulüp menfaati için verilen tavsiyeler son imza aşamasına kadar devam etmiş, ne yazık ki dikkate alınmamıştır. Bu hususlar kendi beyanlarından da açık ve net bir şekilde anlaşılmaktadır.

          2016 yılı Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim aylarında birçok basın organında ve sosyal medyada Sayın Büyükkarcı’nın kulübümüze ₺2.000.000 verdiğine dair açıklamalarının çıkmış olması, bunlar gerçek dışı ise, kendisinin bunu düzeltmemesi de dikkate alınarak Basketbol Şubemizin hesapları defalarca kulüp başkanımız ve yönetimimiz tarafından istenmiştir. Genel hesaplar ve kendisinin kulüp ile ilgili ödemelerinin bulunduğu hesaplar hiçbir zaman gönderilmemiştir. 13 Ocak 2017 tarihinde yönetimin hesapları ısrarla istemesi sonucu hesaplar gelmiş, Sayın Büyükkarcı alacağının yaklaşık ₺900.000 olduğunu hesap olarak getirmiş ve söylemiştir. Hesaplar incelendiğinde Basketbol Şubemizin Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında VIP-kombine satışlarından gelen yaklaşık ₺500.000 paranın kayıtlarda olmadığı tespit edilmiştir. Bu tespit üzerine bu ve diğer detay paralar kulüp kayıtlarına işlenmiş ve 16 Ocak itibarıyla Sayın Büyükkarcı’nın şahsi alacağının, iddia ettiği gibi ₺900.000 değil, ₺260.000 mertebesinde olduğu ve bunun ₺90.000’sinin de henüz ödenmemiş çek olduğu ortaya çıkmıştır.

          Ayrıca, kulübümüzün mali açıdan zor günler yaşadığı dönemde, Sayın Büyükkarcı’nın hesabına Basketbol Şube VIP-kombine-reklam gelirlerinden alacağına mahsuben bir hafta içinde(30 Kasım 2016) toplam ₺708.817,50 para aktarımı yapılmıştır. Bütün bunlar, yönetimimizin hesap istediği dönemlerde hesabın neden gelmediğine dair birkaç örnektir.

          Yine kendisinin ve Altyapı Başkanı’nın da Ana Yönetim Kurulu oybirliği ile yapılan görev değişikliği sonrasında kulüp basketbol altyapı kasasında 6-15 yaş arası oyuncularımızdan, çocuklarımızdan, geleceğimizin yıldızlarından spor yapabilmeleri için toplanmış bütün nakit paralar, “Kulüpten alacağımız var.” denilerek alınmıştır.

          Şube altyapımızın spor okulu anlamında faaliyetteki il sayısının arttığını söyleyen Sayın Büyükkarcı, maalesef kulübümüzün adını Ana Yönetim Kurulu kararı dahi olmadan birçok yerde kullandırmış, çok düşük ücretlerle spor okulları açtırmıştır. Bu okullarda yetişen çocukların, hangi kulübün altyapısına gideceği dahi belli değildir. Mevzubahis spor okulları kulübümüzün adı üzerinden para kazanmaktadır.

          Sezon ortasından beri basketbol takımımızın kazandığı maçlardan sonra “Takımı ben kurdum.” diye övünüp kaybettiği maçlarda, “Şimdiki yönetimin suçu.” demek Karşıyakalılık ile bağdaşmamaktadır.

Sonuç olarak; yönetimimizin almış olduğu karar aşamasında, bu gibi konuların gündeme getirilmesinin kulübümüze zarar vereceği düşünülmüştür. Ana Yönetim’in aldığı karardan sonra istifa etmemesine rağmen Sayın Büyükkarcı, yönetim toplantılarına gelip kendisini dahi savunmamıştır. Ancak, Sayın Büyükkarcı’nın medyada iddia ettiği ve açıkladığı etik kurallar, eğer yukarıdaki yazılanları kabul etmek ise, kendisi haklıdır. Bizleri nemacılıkla suçlayanların şunu çok iyi bilmesi gerekir ki, bizler tam tersine, kulüpteki bu tarz kişilerle mücadele vermeye çalışan, kulübe mali, idari ve sportif disiplin getirmeye çalışan insanlarız.

KSK’ye mal olmuş sembol isimlerin bunun gibi yakışıksız söylemlerle itham altında bırakılmasına ve tamamen gerçek dışı ithamlarla KSK Başkanlık makamının karalanmasına asla müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini ister ve bu tip, KSK etik ve kültürüne yakışmayan eylemlerden ötürü Sayın Büyükkarcı’yı Kulüp Disiplin Kurulu’na sevk edeceğimizi büyük KARŞIYAKA camiasına saygıyla duyururuz. 


Karşıyaka Spor Kulübü Yönetim Kurulu

Haber Fotoğrafları

KSK.ORG.TR Tüm Hakları Saklıdır, Copyright 2015. Tasarım ve Programlama : Ünlem Bilişim.