Tesisler

Tesisler

1953 yılında 3. Cumhurbaşkanı merhum Celal Bayar’in isteği üzerine biri Göztepe’de diğeri Karşıyaka’da olmak üzere iki lokalli İzmir Deniz Kulübü kurulmuştur. 1960 yılında İzmir Deniz Kulübünün Göztepe Lokali, Göztepe Spor kulübü, Denizcilik Şubesi Derneği adı altında tüzel kişilik kazanmıştır. 1961 yılında İzmir Deniz Kulübü kendini fesih ederek Karşıyaka Spor Kulübü ile birleşmiş ve Karşıyaka Spor Kulübü Deniz ve Tenis Şubesi doğmuştur. Karşıyaka Yelken lokali 1961 tarihinde yapılmıştır. 1964 yılında Deniz ve Tenis Şubeleri de ayrılarak Karşıyaka Spor Kulübü Yelken Şubesi oluşmuştur. 1964 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nün tapulu taşınmazı olan ve 1954 yılında yıkılan 50 metre yüzme havuzunun deniz tarafına 125 uzunluğunda ve 90º doğuya dönüşlü 50 metre uzunluğunda mendirek (iskele) yapılmıştır. Yüzme havuzunun bulunduğu alan doldurularak tekne park alanı haline getirilmiştir.

1964 yılında lokalin arkasındaki Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’nün tapulu taşınmazı üzerine müteahhit Sayın Aydın Kaymak tarafından kayıkhane yapılmış ve daha sonra 1966, 1967 ve 1968 yıllarında yapılan Avrupa Gençler, Doğu Avrupa ve Avrupa Snipe sınıfı şampiyonaları için tenis kortunun birinin alınması ile genişletilmiştir. 

Deniz kenarında bulunan Karşıyaka Yelken Tesisi ise 1998 yılında yapılan Karşıyaka Sahil Bandı İmar Planına göre yapılmaya başlanmış ve 2005 yılında Universiade için 2.0 tonluk vinci, 10 tonluk ırgatı, 2 adet kızağı, 150 laser veya 470 veya 300 optimist teknesi park yeri, ayrıca windsurfler için çim saha, deniz bandında telsizi, 24 m² yarış ofisi, bilgisayar ve anons sistemleri, gece aydınlatılması ve 330 m² sundurma alanı ve atölyesi ve yangın savunma sistemi ile bugünkü durumuna ulaşmıştır.

Tesisi bugünkü duruma gelmesini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı merhum Ahmet Priştina’yı rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun, ışılar içinde yatsın.

2015 yılı haziran ayında, KSK Yelken 'in yönetim bina ve lokali, Karşıyaka Stadı ve sosyal tesislerinin inşaatına başlanacak olması nedeniyle boşaltılmış ve deniz kenarındaki alana taşınmıştır. Çok kısa bir zamanda Şube yönetimi kendi olanakları ile sağladığı paralarla prefabrik tek katlı bir yapı inşa etmiştir. Soyunma odaları, toplantı salonu, yönetim odası, mutfak ve sosyal mekanın bulunduğu kapalı alanın yanı sıra açık bir lokal oluşturulmuştur. Kayıkhane bölümü düzenlenmiş böylece KSK Yelken yeni bir mekana sahip olmuştur.

KSK.ORG.TR Tüm Hakları Saklıdır, Copyright 2015. Tasarım ve Programlama : Ünlem Bilişim.